THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Uprostred 90. rokov minulého storočia sa na pôde doom metalovej hudby diala hotová revolúcia. Žáner nabral nový dych a ustálil formu, ktorá dodnes tvorí drvivú väčšinu jeho podstaty. Medzi albumami ako „Mandylion“, „Wildhoney“, „Eternity“, „Angel And The Dark River“, či „Irreligious“, ktoré svojich autorov katapultovali do hviezdnych výšin, kde s väčšími, či menšími tvorivými (ne)úspechmi vydržali dodnes však vyšli aj diela nespravodlivo nedocenené. Dôvod, prečo medzi ne možno zaradiť aj „debut“ Poliakov SIRRAH nespočíva v ich východoeurópskom pôvode. V tom čase mali totiž VADER Západ dávno dobytý a diskriminačné stereotypy, na ktoré sa tak rady dodnes vyhovárajú zlé české a slovenské kapely, prakticky neexistovali. SIRRAH však v mnohom pripomínali Nórov IN THE WOODS... s rovnakým osudom. Ich existencia bola prikrátka, ich dva albumy dnes pamätajú iba fajnšmekri, ich tvorba – hoci nápaditá – nebola tak celkom v tých miestach, kde scénu poháňal najsilnejší prúd.
Ťažisko „Acme“ sa formálne nachádza vo viacmenej pôvodnom doom metale so všetkým, čo k nemu patrilo. Tradičný zvuk, spomalené death metalové vplyvy, košatosť kompozícii a striedanie melodických spevov s najklasickejším growlingom. Poliaci však tieto pôvodné elementy zmiešali s mnohým novým. Speváčka Maya predstavila na tú dobu veľmi netradičnú polohu a úlohu ženských vokálov. Hoci nevynikala priebojným hlasom a nakoniec, ani jej postavenie v tak široko poňatom ansámbli SIRRAH s tým príliš nepočítalo, jej prínos je neuveriteľne kompaktný, v správnej miere na tých správnych miestach. Kapela na debute pôsobila dojmom početnej úderky s jasne vymedzenými úlohami, silnej v jednote a súdržnosti, nezameranej na individuality. „Starú“ formu dopĺňali nové a netradičné zvuky, v aranžovaní mali možno navrch spomínaní IN THE WOODS..., SIRRAH však dokázali pozostatky metalovej naivity a naučených osvedčených postupov premeniť v magnetizujúci úžitok. Zneli ako neobrúsený diamant a viem si veľmi dobre predstaviť, ako očarujúco musela ich „poľskosť“ pôsobiť na západného poslucháča. Iní boli navyše aj trochu kontroverzným spôsobom. V čase, kedy bola metalová scéna posadnutá antikresťanstvom, satanizmom, či pohanstvom (už vtedy) zachádzajúcim do prihlúplych fašistických koketérii, priniesli SIRRAH krehkú, náboženstvom ovplyvnenú lyriku, zameranú najmä na židovské korene viacerých členov kapely. Boli azda prví, ktorí tému holocaustu neobrátili v metale na choré siláctvo, či ešte nebezpečnejšiu fascináciu, skladba „Passover 1944“ (Pešach 1944) má v sebe všetku vážnosť a dôstojnosť, na akú sme boli zvyknutí iba z iných umeleckých žánrov: „Niet slova ako nádej, slnko zakryla hmla. Šťastie sa obracia, tvoje zlato mieša s popolom. Pozri sa vôkol, tvoj národ je mŕtvy, Boh zabudol tvoje meno. Šesť stôp pod zemou ležíme, naša viera tak silná, skonala.“
Odmyslite si zvuk z roku 1996 (hoci na tú dobu v ničom nezaostávajúci), staromódny pohľad na epicko košatú „dramatiku“ skladieb a aranžovanie, dajte bokom hráčske výkony, sústredené na spomínanú silu kolektívu namiesto individuálneho predvádzania sa. Nálada a schopnosť rozochvieť struny najrozmanitejších emócii od energickej (pozitívnej) agresivity až po melanchóliu, žiaľ a všetky farby, hrajúce v jesenných elégiách „Acme“ – tak typická pre doom metalovú hudbu, hoci nie vždy prítomná v takejto miere a intenzite – vás nenechá na pochybách. V záplave emócii, tryskajúcich od popredných doom metalových telies vtedajšej „revolučnej“ doby sa kúsok od nás v Poľsku zrodil málo známy, no plnohodnotný a nezabudnuteľný klenot.
Absolútna klasika doom metalového žánru. SIRRAH nepatrili medzi pionierov, no na albume "Acme" doplnili paletu pomalých melancholických kapiel o svojský odtieň.
Matt
- vokály, gitary
Tom
- vokály
Maya
- vokály
Bai'sahr
- gitary
Magdalena
- viola
Chris
- klávesy
Christopher
- basa
Michael
- bicie
1. Acme
2. Passover 1944
3. On The Verge
4. A.U. Tomb
5. Iridium
6. Pillbox Impressions
7. Panacea
8. Bitter Seas
9. In The Final Movement
Did Tomorrow Come? (1997)
Acme (1996)
Acme (MC) (1995)
Once More Before We Soar (demo) (1993)
Datum vydání: Pondělí, 9. září 1996
Vydavatel: Music For Nations
Stopáž: 43:21
jeden z mnohych klenotov rokov 90tych, skoda zvuku. som zvedavy ci sa mi podari zohnat demo spominane Tosspem
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.